Соняшник одна з найбільш популярних культур, що полюбилися українським аграріям, адже внутрішній і зовнішній попит на закупівлю насіння цієї рослини постійно зростає. Щоб урожай виправдав очікування, а витрати на посівний матеріал окупилися, необхідно, щоб стандартна технологічна карта вирощування соняшнику виконувалася повністю. Це стосується як вимог до сівозміни, так і своєчасного внесення добрив і мікроелементів. Системний підхід – гарантія успішного результату.
Наш магазин насіння надає великий вибір надійних гібридів, які відомі високою врожайністю, а також стійкістю до типових захворювань і змін погоди. Досвідчені менеджери допоможуть підібрати оптимальний гібрид, відповідний вашим умовам обробки. Також консультанти підкажуть, як виростити насіння соняшнику і коли вносити добрива. Ми працюємо на результат.
Як вибрати сорти і гібриди?
Вирішуючи, яке насіння соняшнику вибрати, набагато важливіше враховувати кліматичні особливості регіону, умови землеробства і обрану технологію вирощування. Слід визначитися з термінами дозрівання. Для зручності аграріїв посівний матеріал розділений ще на кілька категорій:
- ранньостиглий – з терміном дозрівання до 80-90 діб;
- среднеранний – 90-110 днів;
- середньостиглий – термін жнив прийде через 110-120 діб з моменту появи дружних сходів;
- пізньостиглий – дозрівають більш ніж через 120 днів.
Довідка: чому соняшник? Насправді, вибір фермерів обгрунтований економічною ситуацією. У «квітки сонця» показник рентабельності найбільш високий в порівнянні з іншими культурами. При виборі гібрида також варто враховувати відомості надаються виробником. Важлива агротехніка для вирощування соняшнику, сівозміну, своєчасність і періодичність культивації грунту, строки посіву та інші фактори.
Також важливо при виборі враховувати і технологію, яку ви плануєте використовувати:
- Класична. Це стандартні гібриди з високим показником врожайності. Вони оптимальні для вирощування на полях з малою кількістю бур’янів.
- Під Евролайтінг. Це насіння, стійке до гербіцидів на основі імазетапіру плюс імазамокс. Така технологія обіцяє зниження витрат, адже спецзасіб вноситься одноразово за весь термін вегетації. В результаті, наявність бур’янів на полі, включаючи вовчок, під контролем.
- Під Гранстар. Такі культури стійкі до трибенурон-метилу. Це дозволяє без шкоди, використовувати агрохімію, що впливає на дводольні польові рослини.
Багато хто боїться використовувати більш інноваційні технології вирощування, діючи по-старому. Але чи варто побоюватися?, звичайно ні. Всі гібриди були виведені шляхом тривалої селекції, вони безпечні і тішать досить високою рентабельністю, а також зниженням витрат на агрохімію.
Популярне насіння соняшнику
Виконуємо посів і перші обробки
Основну увагу на початку потрібно приділити двум факторам: підготовка грунту і строки внесення добрив. Тому перед тим, як садити соняшник, слід виконати такі дії:
- первинна обробка грунту після попередника – виконується відразу після збору врожаю і охоплює верстви глибиною до 7-10 см;
- підкормка – рекомендується вносити комплексні добрива через два тижні після попереднього процесу;
- оранка – проводиться відразу після добрива на глибину в 30 см;
- проведення осінньої культивації – при необхідності;
- виконання обробки боронами ранньою весною – за умови, що грунт готовий, і на глибину близько 5 см;
- внесення азотного підживлення – це роблять перед початком підготовки землі;
- культивація – проводиться двічі: одразу після внесення добрива і через 5-10 діб, безпосередньо перед посівом;
- підготовка насіння – вони обробляються від шкідників;
- сівба ,краще сіяти соняшник коли грунт прогріється на глибину посіву до 10-12 градусів;
- первинне введення гербіцидів – це робиться протягом 4 діб з моменту висіву;
- страхове внесення гербіцидів – практикується при підвищенній кількості бур’янів і для профілактики зростання шкідливої рослинності після опадів;
- прополка між рядами – проводиться в міру необхідності, при наявності бур’яну;
- підгортання – виконується поряд з розпушуванням і сприяє поліпшенню аерації грунту ;
- проведення міжрядної культивації – рекомендовано через 6-7 тижнів після посівної, на глибину 8-10 см;
- установка пасіки – до цвітіння, з розрахунком: за бджолосім’ї на кожний гектар;
- збирання врожаю – проводиться у міру зрілості, коли насіння має вологість в 15-20%.
Також пам’ятайте, як правильно садити насіння соняшнику. Воно засівається на глибину до 5-6 см. Густота залежить від регіону, умов вирощування та обраного гібрида. Середні показники в кількості рослин на кожен гектар індивідуальні. Зазвичай виробники вказують ці параметри на упаковці або в описі продукції.
Також важлива рівномірність посадки. Насіння слід сіяти, уникаючи висіву по 2-3 шт.
Соняшник досить чутливий до таких патологічних процесів:
- грибкові та інші хвороби, які можуть передаватися від попередників;
- недостатня або надмірна кількість вологи в землі.
Ці фактори суттєво звужують коло можливостей по висадці цієї культури на тих чи інших полях.
Визнано, що оптимальними попередниками є кукурудза і зернові.
Корисно знати: якщо на полі раніше був вовчок або грибкові захворювання, не варто висаджувати на таку ділянку, це закінчиться істотним падінням врожайності, а відповідно і відсотком рентабельності. Землі потрібен відпочинок протягом 7-8 років. Цього періоду досить для загибелі спор грибка, що збереглися на ріллі.
Чи потрібні гербіциди для соняшника
Догляд за цією культурою потрібен ретельний. Про те, які добрива потрібно вносити під соняшник, міркуйте з урахуванням поточних нюансів. Всі допоміжні речовини можна умовно розділити на 2 основні групи, з урахуванням цілей:
- Боротьба з бур’янами. Особливо важливі такі препарати в перші 40 днів з моменту висіву. Адже на ранніх етапах розвитку сходи не можуть конкурувати зі шкідливими паразитами. Для захисту від бур’яну використовують специфічні гербіциди: які мають загальну або вибіркову дію.
- Добрива. Підживлення необхідно для підвищення кількості та якості врожаю.
Про гербіциди поговоримо більш детально. Такі речовини допомагають позбутися від бур’янів, зберігаючи показники для жнив. Їх вносять за такою схемою:
- Досходове. Їх використовують до появи перших сходів, щоб знищити бур’яни на полі. Рекомендовані засоби з груп: хлорацеталініди, тріазіли, флурхлордідон і т.д. Метод внесення залежить від погодних умов. Норма витрати розчину складе 300-400 л / га. Така обробка захистить від злакових та дводольних бур’янів.
- Страхові. Це протекція від подальшого росту бур’янів. Тип агрохімії залежить від того, яка технологія вирощування соняшнику використовується, і від обраного сорту. Якщо це класичний підхід, то варто підібрати препарати з грамініцидів. Якщо це Евролайтінг або Гранстар, то і засоби будуть специфічними.
В цілому, класифікація гербіцидів досить складна. Залежно від складу, виділяють 2 типу засобів:
- органічні;
- неорганічні.
За спектром дії на бур’ян, такі речовини бувають ще 2-х видів:
- суцільної дії – знищують весь бур’ян, незалежно від його типу;
- діють вибірково, і не мають негативного впливу на основну культуру.
Також виділяють такі різновиди, по типу дії:
- системні – впливають на рослину на клітинному рівні, проникаючи в корінь і знищуючи паросток цілком;
- контактні (листя, стебла, квіти і т. д.).
Більше про підбір гербіцидів і про насіння соняшнику вам розкажуть наші менеджери. Адже слід враховувати не тільки основні чинники, а й специфіку дії, кліматичні умови, сівозміну й інші моменти.
Час прийшов: збираємо врожай і правила зберігання
Якщо технологія обробки соняшнику повністю дотримувалася, то і результат буде відмінний. Зрозуміти, що пора пожинати плоди можна за рівнем вологості насіння. Якщо він досяг 7-8 %, то жнива можна провести з мінімальними втратами.
Для прибирання краще використовувати зернові комбайни з профільними приставками. Це мінімізує втрату і псування насіння. Також не забудьте про знищення стебел. Це запобігатиме потраплянню захворювань і шкідників у грунт.
Для зберігання варто використовувати бурт до метра заввишки. Його поміщають в сухе приміщення, яке добре провітрюється. При цьому важливо, щоб рівень вологості був не вище 7%. Також на терміни зберігання у первозданному вигляді впливає температурний режим. Щоб значення були коректними, за основу візьмемо вологість в 8%:
- 20 C – до 45 діб;
- 10 C – до 4 місяців;
- 1 C – близько півроку.
Як бачите, значення має не тільки площа приміщення, але і параметри в ньому. Якщо показники не відповідають нормі, насіння починає пріти і дуже швидко псується. Тому будьте уважні.
Аграрію на замітку: багато хто цікавиться, що сіяти після соняшнику. Адже він відомий потужною кореневою системою, що дозволяє добре підготувати грунт до подальшої сівби. Вважається, що найкраще вирощувати озиму пшеницю, ячмінь та інші зернові. Але грунт слід удобрити і обробити від захворювань.
Висновок: це рентабельна культура, яка буде добре рости, і радувати відмінними результатами і збільшенням доходу, звичайно якщо ви забезпечите посівам відповідний догляд. Замовити насіння і все необхідне для успішного вирощування можна в нашій компанії.