Після обробки полів засобами, що захищають від бур’янів, в грунті зберігаються деякі стійкі хімічні сполуки. Вони впливають на наступні агрокультури. Це післядія гербіцидів. Термін такого ефекту залежить від складу використовуваних препаратів і від тривалості розпаду їх компонентів. Також значення має специфіка обробки, адже при роботі з хімікатами важливо дотримуватися індивідуальних норм внесення.
Класифікація гербіцидів
Гербіциди – це особливий підвид пестицидів або біологічно активних хімічних речовин. Їх застосовують для знищення різних типів рослинності. Таку продукцію поділяють на органічну і неорганічну.
Також існує класифікація за спектром дії:
- Суцільного. Чи можливо застосувати при сильному забрудненні поля. Вони знищують все сміттєві рослини.
- Селективного або виборчого. Ці хімічні склади діють тільки на певні групи бур’яну. Вони не роблять патологічного впливу на вирощувану агрокультуру.
Також існує поділ за способом впливу:
- Системні. Активні агенти проникають в рослину і переміщаються всередині його з циркуляцією рідини. Досягнувши кореневої системи, вони призводять до загибелі небажаної рослинності.
- Контактні. Чи не проникають всередину і впливають тільки на ділянки, на які потрапили.
Залежно від методу внесення, виділяють:
- Досходове. Такі кошти додаються в грунт до посіву або до появи перших паростків.
- Післясходові або страхові. Обробка проводиться через деякий час після дружних сходів.
Але головне – це склад використовуваних препаратів. Адже значення має не тільки ефективність, але і швидкість розпаду діючих речовин.
Що таке фітотоксичної післядія
Всі пестициди мають певний термін розкладання активних інгредієнтів. Нерідко їх залишки зберігаються в грунті і до наступного засіву, роблячи негативний вплив на культуру. Зменшується кількість і якість сходів, падає показник врожайності, рослини можуть погано розвиватися і гинути. Це і є фитотоксичность гербіцидів. Варто розуміти, що кожен матеріал згубний лише для певних культур. Наприклад, метсульфурон-метил з групи сульфонілсечовин, дозволяє проводити висів зернових до наступного сезону. Але при цьому він має негативну дію на кукурудзу, буряк, соняшник, бобові та ріпак. Аналогічний принцип і у інших складів.
Фітотоксичність залежить від таких факторів:
- діюча речовина і його концентрація – найбільш токсичними є метсульфурон-метил, хлорсульфурон, імазетапір, імазамокс, тріа- і трітосульфурон, а також просульфурон і сульфметурон-метил;
- структура грунту на поле;
- температурні показники під час використання;
- клімат і кількість опадів;
- застосовувана технологія обробки.
Важливо: не варто узагальнювати фітотоксичної післядія, орієнтуючись тільки на офіційну класифікацію. Кожен склад має свої особливості і вплив на певні культури. І якщо 1 об’єкт з сульфонілсечовин, згубний для ріпаку, то інші препарати з цього ж класу можуть бути сумісними з цією рослиною.
Як зменшити фитотоксичность гербіцидів?
Аграрії використовують такі методи:
- зменшення концентрації при обробці полів – рекомендовану дозу слід використовувати лише при сильному забрудненні бур’янами;
- правильні послідовники – намагайтеся сіяти ті культури, які не чутливі до хімікатів, що використовуються в попередньому році;
- спільне використання пестицидів – підбирайте засоби так, щоб їх компоненти посилювали дію один одного і прискорювали процес розпаду;
- щорічна зміна препаратів – це виключить накопичення їх активних речовин в грунті;
- якісний сівозміну – глибина відвальної оранки повинна бути не менше 15 см, що зменшує концентрацію залишкових інгредієнтів у верхньому шарі грунту;
- своєчасне внесення – важливо вчасно використовувати агрохімію, так як обробка в спеку може привести до уповільнення розкладання активних компонентів;
- зміна pH грунту – це сприяє зменшенню фітотоксичної післядії.
Кислотно-лужний баланс – важливий критерій. Але до регулювання показників pH в грунті слід ставитися уважно. Більшість коштів розпадаються краще в кислому ґрунті. Це триасульфурон, хлорсульфурон, метсульфурон-метил і т. Д. Але бувають винятки. Так, імазапір в Евролайтінге вимагає підвищення pH, адже в кислому середовищі він повільно розкладається.
Зниження фітотоксичності передбачає комплексний підхід. Тому, щоб домогтися бажаного результату, краще використовувати відразу кілька методик.
Від чого залежить післядія гербіцидів?
Процес деструкції прискорюється в таких умовах:
- сприятлива температура – якщо показники вище +10 ° C, то мікроорганізми прискорюють розщеплення діючих речовин;
- вологість – рясні дощі сприяють переміщенню залишків агрохімії в більш глибокі шари грунту;
- підвищена кислотність – вона прискорює розпад практично всіх типів агрохімії, за винятком Евролайтінга;
- структура і тип землі, рівень вмісту гумусу.
Гербіциди – незамінні помічники в боротьбі з бур’яном. Але настільки корисні засоби мають фітотоксичної післядія. Це не привід припиняти боротьбу з бур’янами. Адже препарати з нашого інтернет-магазину насіння дозволяють виконувати засів поля в наступному сезоні. Головне, підібрати культуру, яка не чутлива до діючих компонентів, і створити оптимальні умови для успішного розкладання залишків пестицидів в грунті.